De 5 dingen die je kunt doen om écht indruk te maken op je date.
Dus je hebt straks een eerste date en maakt je druk om het verloop van de avond? Doornormaal, geen probleem, lekker menselijk. En zeker niet iets om heel hard op te gaan studeren. Deze vijf tips zijn alles wat je nodig hebt.
Wat mensen vergeten over dates is dit essentiële gegeven: het gaat erom dat de ander JOU ontmoet.
Niet een soort opgepimpte ideale versie van jezelf.
Niet de persoon die zich altijd keurig inhoudt, geen slechte grappen maakt (maar wel continu lacht om die van de ander), niets zegt dat verwarrend of gênant is, of overal begrip voor heeft en alles fantastisch vindt.
‘Soldaat van Oranje? Ja lijkt me echt heel tof, sowieso: MUSICALS!’
Het gaat erom elkaar te leren kennen, de essentiële jullie, en zeker niet per se de Instagramversie van jezelf.
Want laten we eerlijk zijn: zoals je doet als je graag op iemand wilt lijken, is niet wie je bent.
En het is ook totaal niet handig, want als het dan eenmaal een beetje op gang komt tussen jullie en er volgen meer afspraken, dan wil je je niet steeds hoeven houden aan een soort geconstrueerde soapversie van jezelf.
Hoe wil je je ooit op je gemak blijven voelen en het echt relaxed hebben als je steeds op je zorgvuldig gekozen woorden en je heilige/veilige gedrag moet letten, en bang bent om door de mand vallen?
Houd het luchtig.
(De valkuil waarin ik wel ´ns viel, de reden waarom ik me soms anders voordeed dan ik was, was dat ik ‘de buit’ in elk geval eerst wilde binnen halen (no matter what), en dan zou ik later wel weer afbouwen naar wie ik werkelijk was.
Uhu.)
Goed, wat je kunt doen om écht indruk te maken op je date:
Nummer 1. Je niet voorbereiden.
Niet doen, echt.
Ja, als je gaat solliciteren bij een bedrijf en je wil een beetje serieus overkomen, is het aan te raden je op de hoogte te stellen van wat ze doen, waar ze goed in zijn, wie hun concurrenten zijn en dat soort basale dingen.
Maar tijdens een date is het echt totaal niet nodig.
Het lijkt misschien handig als je stiekem weet welke bands of films of merken je date tof vindt, zodat je daar sluw en al dan niet nonchalant gebruik van kunt maken tijdens de conversatie, maar wat zegt dat over jou anders dan dat je hem of haar gewoon grondig hebt bestudeerd?
Is dat überhaupt een gewilde vaardigheid? Of een beetje stalkerig?
De dynamiek van een ongedwongen (lees: soms onhandig, stroef, moeizaam) gesprek, onthult veel over mensen en dat is relevant en ontwapenend.
Dus als je erheen gaat met een mand vol keurig passende verhalen en inside information, geef je jouw spontaniteit en improvisatievermogen (en de kans om gewoon af en toe even niks te weten, boeien) geen kans.
Laat je kennen.
Nummer 2. Niet meegaan in het verhaal van de ander, als je eigenlijk iets heel anders vindt.
Het is verleidelijk om die eerste avond om en langs heikele onderwerpen te laveren, zodat ‘het gezellig blijft’.
Fair enough.
Maar als je je eigen waarden daarmee verloochent, ben je niet handig bezig.
Er is namelijk helemaal niks mis met delen waar je voor staat, met het ventileren van een zekere eigenwijsheid, en er is net zo min iets fout aan het gegeven dat je elkaar op sommige vlakken totaal niet kunt vinden.
Ook al voelt het in het begin wellicht comfortabel en veilig: niemand houdt het uiteindelijk vol om te leven met een surrogaat van zichzelf.
Houd het (en blijf) vooral eigen.
Nummer 3. Geen dingen bestellen die je anders nooit bestelt.
In elk geval niet vanuit het idee dat je meegaand wil zijn, of doen alsof je dezelfde (exotische) smaak hebt.
Nieuwe dingen uitproberen is uiteraard altijd prima, maar doe het wel om de juiste reden: nieuwsgierigheid en het verleggen van je eigen grenzen.
Elke reden die te maken heeft met de ander (pleasen) in plaats van wat jij zélf wil, is slappe hap.
Wees geen slappe hap.
Nummer 4. Niet continu evalueren (en vervolgens je gedrag bijstellen).
Misschien is er een onmiskenbare klik, misschien niet.
Misschien wordt er aan één stuk door keihard gelachen om wat je zegt, misschien valt het een paar keer stil.
Misschien zeg je iets dat hem of haar doet denken aan die viezige oom waar hij/zij een gruwelijke hekel aan heeft.
Nou en?
Het idee dat alles perfect moet lopen als je niet eens weet wie je eigenlijk tegenover je hebt, is onzinnig. Dat is trouwens sowiesó onzinnig, altijd.
Het is geen wedstrijd, geen competitie, geen situatie op leven en dood en ook zeker niet iets waar je uiteindelijk een medaille voor krijgt.
Het is een ontmoeting tussen twee mensen die elkaar nog niet kennen, en minimaal de intentie hebben om daar verandering in te brengen.
Maak het vooral niet ingewikkelder dan dat.
Houd het simpel.
Nummer 5. Geen indruk proberen te maken op je date.
Echt, niet doen.
Waarom niet?
Omdat je er een aansteller van wordt.
Omdat je de ander nog helemaal niet kent, en het idee dat je continu kunt doen wat hij of zij waardeert of zelfs geweldig vindt, is naïef en verhoogt de druk. En het is glijerig.
Omdat het een pleaser (glijerig) van je maakt, een angsthaas, een vochtig halfje wit.
Je wil met iemand samen kunnen zijn op een manier die houdbaar is, en natuurlijk, en die je zonder al te veel inspanning en aanstelleritis kunt herhalen mocht dat erin zitten.
Dat is juist het hele punt van een relatie: je op je gemak voelen bij elkaar, zijn wie je bent als je niet probeert over te komen zoals je dénkt te moeten doen.
Als je de hele avond probeert iemand anders te zijn dan je bent, met wie heeft je date dan eigenlijk een date gehad?
Veel plezier!
.